Press "Enter" to skip to content

Sery w diecie wegetarańskiej

Dieta wegetariańska opiera się na wyeliminowaniu produktów mięsnych, które z powodzeniem mogą zastąpione innymi pokarmami zawierającymi te same składniki odżywcze potrzebne do funkcjonowania organizmu człowieka. Według zasad wegetarianizmu bez mięsa w czystej postaci można się obejść, a zastąpieniu ich bogatymi w witaminy i minerały warzywami czy owocami oraz ewentualnie produktami pochodzenia zwierzęcego takimi jak jaja oraz nabiał.

Kuchnia wegetariańska jest różnorodna – w zależności od odmian wegetarianizmu dopuszczalne jest przygotowywanie dań z różnorodnych produktów. W jadłospisie laktoowowegetarianizmu znajdują się posiłki bezmięsne, ale jego zwolennicy sporządzają również miód, jaja oraz nabiał (mleko, sery kozie). Laktowegetarianizm i owowegetarianizm wzajemnie się wykluczają – pierwszy typ wyklucza jaja, natomiast drugi je dopuszcza, odrzucając nabiał. Jedną z najbardziej wymagających jest dieta wegańska, która nazywana jest również ścisłym wegetarianizmem – z tego rodzaju diety całkowicie zostają wyeliminowane produkty pochodzenia zwierzęcego, a dopuszczalne są jedynie warzywa oraz owoce. Najostrzejszą formą wegetarianizmu jest fruktarianizm – stosując tego typu dietę należy wyselekcjonować tylko owoce odnawialne, których zerwanie nie całej zabija rośliny.

Wegetarianizm jest sposobem na życie, który opiera się na filozoficznych założeniach, iż zwierzęta jako istoty jaką takie samo do życia jak ludzie, zatem jedzenie posiłków wykonanych z mięsa jest naruszeniem zasad etycznych. Poza zaletami moralnymi, należy również zaznaczyć, iż potrawy wegetariańskie znakomicie wpływają na kondycję fizyczną człowieka. Spożywanie dużej ilości warzyw oraz owoców wzmacnia organizm oraz przede wszystkim ma właściwości oczyszczające. Po kilku tygodniach stosowania wegetariańskiej dieta ciało zostaje oczyszczone z toksyn. Dlatego niezaprzeczalnie wegetarianizm jest zdrowy.

W poradnikach kulinarnych, książkach kucharskich oraz portalach na temat gotowania można znaleźć wiele przepisów zdrowe i smaczne na dania bezmięsne. Najbardziej popularne są potrawy wegetariańskie z roślin strączkowych, świeżych zielonych warzyw i owoców, a nabiał jest zastępowany mlekiem sojowym. Spróbuj zastosować takie przepisy, a przekonasz się, iż po niedługim czasie poczujesz się znacznie lepiej i będziesz napełniony pogodą ducha.